BINE ATI VENIT IN NEANT!

TOTI VENIM DE NICIUNDE SI PLECM NICAIERI,REGASINDU-NE APOI INTR-UN VID ABSURD.

Acest blog a apartinut lui IOAN ''NEALA'' NICA care a murit in 1 Ianuarie 2020. Blog-ul va fi administrat in continuare de fratele sau George ''Sixray'' NICA

miercuri, 29 iunie 2016

Satul meu


Satul meu
de Valeriu Cercel

În satul meu, ce-l port şi azi în gând
La fel cum se gătea în primăveri,
Mă furişez adesea ascultând
Bobocii alintaţi de-un soare blând
Cum se deschid de bucurie-n meri;

Cobor apoi pe râu, din deal, izvor,
Doar să clătesc în ape cristaline,
Stârnind mireasma pâinii din cuptor,
A morii piatră, ca să mă strecor
Prin lanul verde, crud, iarăşi în mine;

Azi-dimineaţă roua m-a trezit
Când îmbăia de zor o ciocârlie,
Dormeam pe câmp, trifoi, de ieri cosit,
Însă un nor, spre casă m-a gonit
Şi cât de-aproape-am fost atunci de glie,

Iar ca s-ajung mai repede în sat,
Pe a fântânii roată m-am rotit
Şi-n stropi, apoi, de ploaie m-am uscat
În lutul prispei ce l-am încălţat
Când prima oară-n viaţă am păşit;

Dar astăzi, furişat pe lângă soare,
Mă legăn în clopotniţa bătrână,
Vestind în bronz de clopot, sărbătoare:
E vineri, este “Vinerea cea mare ”
Când cuiu-a sângerat în a Lui mână,

Însă de Paşti, voi fi lângă Isus,
Din ochii lui să mă aprind lumină,
Să ard încă un an pe unde-s dus,
Rugându-L să mă ia acolo sus
Când lacrimile cerii-mi se termină,

Acolo unde dorul nu mai doare,
Şi lanu-mi cântă doinele la nai,
Acolo unde dragostea izvoare
Şi merii mei se bucură în floare,
În satul ce e gura mea de rai.

Marea Diavolului




Marea Diavolului sau Triunghiul Dragonului, cum i se mai spune, este o regiune din Oceanul Pacific responsabila cu numeroase disparitii sau evenimente ce implicau lumini si obiecte inexplicabile. De altfel, autoritatile japoneze considera zona una periculoasa.
In jurul acestui triunghi circula mai multe legende. Se pare ca insusi Kublai Khan ar fi pierdut 40.000 de oameni atunci cand a incercat sa invadeze Japonia, trecand prin aceasta zona.
In plus, in 1952, guvernul nipon a trimis o nava de cercetare, care a disparut si ea fara urma. In ceea ce priveste cauzele acestor fenomene stranii, extraterestrii, portile catre universuri paralele sau activitatea vulcanica intensa sunt cateva dintre cele mai vehiculate ipoteze.


duminică, 19 iunie 2016

1 April ...parlamentar


1 April... parlamentar
de Valeriu Cercel

Aşteptăm cu mic, cu mare,
Un întâi april banal,
Cum, la noi, nimic nu pare
Că ar fi paranormal;

De vr'un an, de astă vară,
Tot lovind cu stângu-n drept,
Furăm zilnic traşi pe sfoară,
Când nu furăm traşi în piept,

Bărbi, iordane prin ziare,
Tromboneli pe la tevé,
Ne-au mâncat la fiecare
Nervii, dar şi zilele,

Fără să mai socotesc,
Şase sute,-s multicei,
La un prânz numai, halesc
Două vaci şi trei purcei,

Iară nouă, cu belele,
Rate, lefuri mici, copii,
Ne prostesc cu minciunele,
Şi gogoşi... din datorii,

Astfel că, de-ntâi april,
Dus cu preşu' zi de zi,
Mă întreb şi io, umil,
Cu ce ne-or mai păcăli?!...

Sper să nu ne-arunce iar,
Că... din şase sute,-n zori,
Vor rămâne numai doar
Trei sute de mâncători!

Mistere sacre,statui cu suflet


Există concepția că civilizațiile care ne-au precedat sunt depozitarele unor cunoștințe care, dacă ar ajunge pe mâna unor persoane incompetente, ar provoca dezastre pentru umanitate.
Asemenea cunoștințe, ce sunt apanajul unui mic număr de inițiați, au văzut totuși lumina tiparului în decursul timpului, lucrările respective fiind apoi distruse din rațiuni evidente.
La un moment dat s-a vehiculat chiar ideea existenței unei conspirații, Sfânta Alianță, care avea ca scop dispariția acestor secrete. Această ipoteză a dus la nașterea existenței Ordinului Negru a cărui misiune, de-a lungul timpului și în toate țările din lume, a fost să distrugă cărțile ce dezvăluiau o serie de secrete cărora nu le venise timpul.
Dacă se dovedește a fi reală ipoteza existenței altor civilizații înaintea civilizației noastre și că ele au fost distruse printr-un abuz din cauza folosirii cunoștințelor științifice și telurice, atunci este evidentă precauțiunea luată de ocultiști în privința păstrării secretului unor cunoștințe.
În perioada 1943-1945, Mussolini a avut consilieri oculți. La ordinul lui Mussolini au fost arse 80000 de cărți și manuscrise care aparținuseră Societății Regale a Cunoașterii din Napoli.
Operațiunea avea ca scop să împiedice ca documentele magice de o importanță considerabilă să cadă în mâinile trupelor aliate.
O mare parte dintre aceste documente erau foarte vechi. În unul dintre aceste documente se descria un experiment în care un magician reușise să concentreze cu ajutorul telescopului asupra apei lumina ce provenea de la o stea și obținuse apa-Sirius sau apa-Vega.
Folosea această apă la cristalizarea unor substanțe extrem de sensibile la acțiunea meteorologică și cosmică. Sărurile cristalizate formau grupe care semănau cu simbolurile ezoterice ale stelelor respective.
Unele documente care au fost salvate se referă la civilizația egipteană și în care se susține că egiptenii sunt de origine africană.
Cartea lui Toth este un document care a fost scris înainte de apariția civilizației egiptene. Documentul scris pe un papirus transmitea umanității secretul unor puteri nelimitate.
Vechile civilizații dispărute dispuneau de puteri fantastice. În Cartea lui Toth se vorbește despre construcția unor statui. Și pentru că oamenii nu știau să facă suflete, invocau spiritele demonilor și ale îngerilor și le introduceau datorită cunoașterii misterelor sacre în chipurile zeilor, în așa fel încât aceste statui dobândeau puterea de a face binele și răul.


Suntem din alta lume

Suntem din alta lume
de Costel Macovei

eu sunt o iluzie, tu eşti o iluzie şi nici viaţa nu arată prea bine când e strigată la apel

să nu ne risipim în miriade pentru că cerul nu-i făcut pentru oricine
şi împreună să ne căţărăm, pe cel înalt turn de veghe



într-o zi vei găsi un diamant mi-au şoptit ursitoarele
şi din acel moment cu ochii în pământ am început să caut strălucirea lui
abia acum, răsturnat, agonizând, îmi dau seama cât de frumos este totuşi cerul

între o zi şi altă zi am despletit multe nopţi în şuviţe
dar cu toate acestea nu am găsit răspuns la toate întrebările
şi nici măcar întrebărilor nu le-am dat de capăt

poveştile sunt făcute ca să-ţi dea posibilitatea să te acomodezi,
cu o altă lume, cu un alt bagaj de vise şi întâmplări
pentru a nu te surprinde nici un cuvânt, nici un gest, nici o tresărire

când cuvântul vine din interior, atunci trupul înfloreşte poezie

Repros celui de sus

Repros celui de sus
de Valeriu Cercel

Când l-ai făcut Tu, Doamne, pe Adam,
Dup-al Tău chip şi-a Ta asemănare,
Inteligent, frumos, i-ai dat şi-un gram
În plus peste un kil de nepăsare,

Pe Eva, însă…-Ţi spun, ca-ntre bărbaţi,
Cu toate ce i-ai dat ei ce-i al ei
Să-mi dai Tu cazne grele, să mă baţi,
Nu te pricepi, măi Tată, la femei!

Gândindu-mă, în van, plin de durere,
Dar asta să rămână între noi,
De ascultai atunci a mea părere,
N-aveam acum în casă tărăboi,

Că-Ţi amintesc povestea a’ cu mărul,
Şi n-are rost să umbli cu mănuşi,
Când a muşcat să afle adevărul,
Cum…tare curioasă o făcuşi!

Aşa că, Tată…-i numa vina Ta,
Şi-am martori serioşi, nu-i băşcălie,
Ca la-nceput, mereu dau de belea…
Pe toate vrea şi azi ca să le ştie!

miercuri, 15 iunie 2016

Zona linistii,intamplari misterioase



Zona Liniștii este un ținut deșertic în nordul Mexicului. În anul 1930, un pilot mexican a observat că radioul nu a mai funcționat în momentul în care a survolat zona. Mai târziu și alți aviatori au constatat acest fenomen sau acela că busola nu mai funcționa.
Coincidență sau nu, Zona Liniștii se află pe aceeași paralelă cu Triunghiul Bermudelor, valea sacră din Tibet și piramidele din Gizeh.
În zonă se produc fenomene magnetice care fac imposibile comunicările radio. Zona este populată cu reptile ciudate, iar vegetația este unică.
O legendă veche mexicană spune că într-o altă parte a globului, undeva în Asia, există o zonă identică și energiile dintre cele două zone se întrepătrund.
În anul 1970, mai mulți cercetători se deplasează în Zona Liniștii unde reușesc să înregistreze o furtună magnetică în timpul căreia au căzut pe sol particule metalice de origine extraterestră și bile metalice.
În 8 februarie 1969, în Zona Liniștii a căzut un meteorit de dimensiuni mari. Unda de șoc a fost simțită la sute de kilometri.
În anul 1921, în timpul revoluției mexicane, soldații care erau în Zona Liniștii au putut observa pe cer sfere de foc. Mexicanii au adus în zonă trupe și armament pentru că au crezut că sunt atacați.
Localnicii susțin că astfel de fenomene sunt relativ dese. În anul 1976, locuitorii din Ceballos au observat la marginea localității un obiect gigant care avea peste 300 de metri lungime.
Obiectul era luminat în culori albastru și verde. Locuitorii s-au apropiat de misteriosul obiect. În tot acest timp, câinii din sat urlau și erau agitați.
După câteva minute, obiectul s-a ridicat și a dispărut spre Zona Liniștii. O altă întâmplare ciudată s-a petrecut în anul 1975. Un fermier care era însoțit de soția sa se aflau într-o mașină pe un drum din Zona Liniștii. Din senin, s-a pornit o ploaie torențială care a făcut deplasarea pe drum imposibilă. Cei doi asistau la scufundarea mașinii în nisipul plin de apă, în care se formase o groapă.
De mașină s-au apropiat două persoane, bărbați, înalți care cu o putere extraordinară au reușit să scoată prin împingere mașina din groapă.
Fermierul a vrut să le mulțumească celor doi, dat aceștia dispăruseră la fel de brusc, cum au și apărut. O altă întâmplarea s-a petrecut în anul 1970, când americanii au lansat o rachetă de la baza Green River spre deșertul New Mexico. Era un test banal pe care americanii îl făceau destul de des.
De această dată, proiectilul a fost deviat de o forță misterioasă spre Zona Liniștii. Un proiectil de șase tone a fost deviat spre zona mexicană. A fost dată alerta generală. Americanii s-au deplasat în zona mexicană unde au periat toată zona unde proiectilul căzuse. Cantități uriașe de nisip iradiat au fost transportate în SUA.
În urma acestui incident, relațiile dintre cele două țări au fost întrerupte, timp de câțiva ani. După acest incident, accesul în Zona Liniștii a fost restricționat.

Traditii si superstitii romanesti despre caini



Iata cateva traditii si superstitii romanesti despre caini:

* Cainele aduce bine la casa, caci el zice: Sa dea Dumnezeu sa traiasca stapanul, ca sa aiba cine sa vada de mine.
* Sa omori cateii inainte de a face ochi, iar nu dupa, ca-i pacat.
* Femeia insarcinata sa nu dea cu piciorul in caine, caci copilul ce-l face, va fi cainos la inima.
* Sa nu tii caine rosu la casa.
* Cand iti urla cainele pe langa casa, trage a pustietate.
* Cand urla cainii, vestesc a moarte.
* Cand noaptea urla cainele la casa, e semn sau ca va muri cineva din casa, sau ca cei din casa au sa se mute in alta parte.
* Cand urla cainele, face a saracie.
* Daca schiauna cainele de langa casa, apoi se crede ca va urma vreo nenorocire.
* Daca vrei sa ai caine rau, sa-i tai coada si urechile de mic si sa i le dai sa le manance.
* Cand se culca canele pe zapada, are sa fie cald.
* Cand visezi caini, ai dusmani.
* Se crede ca daca musca pe cineva vreun caine, trebuie pus pe muscatura un ban, s-apoi se va vindeca.
* Cand te musca vreun caine, sa pui la rana o para si sa o dai cui ti-o descanta.
* Cand te musca un caine, sa nu-l omori, ca nu se mai tamaduieste rana.
* Cand copilul este muscat de vreun caine, sa ceara spalator, sa puie la muscatura si par de-a cainelui, sa-l afume.
* Sa nu dai cu matura-n caine, ca turbeaza.
* La caine sa nu dai mamaliga calda, ca turbeaza.
* Cand te-a muscat un caine turbat, sa te afumi cu par de al lui.

Sursa-http://www.almeea.ro/incredibile-traditii-si-superstitii-romanesti-despre-caini/

marți, 7 iunie 2016

Femei influente *Maria Terezia a Austriei

Maria Terezia a Austriei (1717 - 1780) Maria Terezia a Austriei a mostenit tronul Imperiului Habsburgic in 1740, de la tatal ei, imparatul Charles al VI-lea, imperiu ce controla intreaga Europa Centrala. Ea l-a facut pe fiul sau, Josef al II-lea, coregent, in anul 1765, dupa moartea sotului ei. In acelasi an in care Maria Terezia a venit la putere, Frederick al II-lea de Brandenburg-Prussia a inceput Razboiul de Succesiune Austriac, prin invadarea provinciei Silezia. Frederick a refuzat sa o recunoasca pe Maria Terezia ca succesoare de drept la tron. El a atras Bavaria, Saxonia, Franta si Spania de partea sa, pentru a contribui la conflict. Maria Terezia a avut armatele ungare de partea ei. In final, ea a reusit sa respinga armatele invadatoare si sa pastreze Imperiul Habsburgic ca o mare putere europeana. Razboiul s-a terminat oficial in 1748, in urma tratatului de la Aix-La-Chapelle. Maria Terezia a adus multe schimbari politice si economice in imperiu. A crescut marimea armatei cu 200% si a crescut taxele pentru a garanta un venit constant pentru guvern si armata. Ea a centralizat guvernarea prin combinarea cancelariilor austriece si bhoemiene, intr-un singur birou administrativ. Ea a inceput Revolutia Diplomatica din 1756 cand a creat o alianta cu Franta, un fost inamic, ca ajutor impotriva noii coalitii ce alia Prusia cu Marea Britanie. Reformele si deciziile ei politice au reusit sa consolideze economia si statul in general. Maria Terezia a participat si in miscarea cunoscuta ca Iluminism. Ea a promovat educatia si politica liberala. A fondat Academia Imperiala si Regala de Stiinta si Literatura din Bruxelles si a sprijinit cercetari medicale, oferind spijin Universitatii de Viena prin donatii in bani, pentru a face facultatea medicala mai eficienta. Unele din reformele civile ale Mariei Terezia a inclus oprirea torturii si arderii vrajitoarelor, a scos pedeapsa capitala si a facut educatia obligatorie.

Fenomene inexplicabile *Lacul Anjicuni


Lacul Anjikuni

In regiunea indepartata Kivalliq, Nunavut, in Canada, se gaseste un lac plin de mistere, in jurul caruia planeaza inca multe intrebari. Ei bine, multi cred ca lacul ar fi responsabil de disparitia locuitorilor unui sat intreg. In noiembrie 1930, un vanator a ajuns in satul de langa lacul Anjikuni, descoperind cu stupoare ca satenii disparusera, lasand in urma lor gospodariile intacte.
In plus, se pare ca mai multe morminte din cimitir fusesera deschise si golite, iar in apropierea satului 7 caini murisera de foame, in ciuda hranei aflate in apropiere. Multe ipoteze au circulat de-a lungul timpului cu privire la strania disparitie, de la extraterestri si vampiri pana la fantome. Misterul nu a fost elucidat nici pana astazi.


marți, 17 mai 2016

MC'DONALDS te-nsala mereu


 MC'DONALDS te-nsala mereu  
de Claudiu Sandulache 

Mananci la McDonalds, zici ca e cool
Roland ranjeste la tine ca prostul
Toti te invita sa mai treci pe la ei
Sa-ti ia sanatatea si sa faca bani grei!

Mananci la McDonalds, totu'i curat
Poate'n ăara, ca alfel-i de rahat
Cartofii prajiti miros imbietor
N-ai vrea sa stii cum is facuti, otravitor

Mananci la McDonalds, cica-i de societate
Dar inainte, intereseaza-te, frate
Decat la ei, ia-ti 2 kile de lapte
Ceva natural, ce-ti aduce spor la toate

Mananci la McDonalds, servirea e buna
Dar carne acolo-i moarta de-o luna
Intreaba-i de uleiul cu care prajesc
Se fastacesc imediat, subiectu-l ocolesc!

Alegi sa mananci la McDonalds colorat
Desi se stie ca acolo totu'i stricat
Sau alegi sa mananci sanatos
Sa te dezvolti calumea, frumos.

Sa ma mai tem de-asteroid !?


Să mă mai tem de-asteroid!?
de Glodean Elena

(Replică la poezia "Salvați Pământul! Vine asteroidul!" de Laurentiu Orasanu)

De felul meu, un tip solid,
echilibrat, mult prea lucid,
văd cum mi-apare câte-un rid
și zilnic simt un gust fetid
când guvernanți, gândind rigid,
val de scumpiri uşor decid
și preţuri explodând rapid,
iscă un fel de genocid.
Cum stau pălit ca de-un bolid,
în capul meu se face vid,
fără de grai și cam livid,
mă simt ca un antropoid
și-mi vine să mă sinucid
când portofelul îl deschid!
Deci, astăzi, mi-ar părea stupid
să mă mai tem de-asteroid!?

Fenomene inexplicabile * Anomalia din Atlanticul de Sud


Anomalia din Atlanticul de Sud

Ei bine, se pare ca Triunghiul Bermudelor exista si in spatiu, daca ne raportam la evenimentele ce au loc intr-o zona din Atlanticul de Sud, acolo unde banda de radiatii numita centura Van Allen se afla cel mai aproape de suprafata Pamantului.
In largul coastei Braziliei, aceasta anomalie pare a fi responsabila de numeroase probleme ale satelitilor, ale navelor spatiale, ale activitatii telescopului si Statiei Spatiale Internationale.
Astronautii au raportat nu doar defectiuni tehnice, ci si aparitia unor stele cazatoare. Cauza pare a fi nivelul mare de radiatii care se acumuleaza in acest punct, dar oamenii de stiinta nu sunt inca siguri cum si de ce apar aceste efecte.


Sursa:http://www.efemeride.ro/locuri-de-pe-terra-unde-se-intampla-fenomene-inexplicabile

miercuri, 11 mai 2016

Tablele mortii * Aiud-Cetatea mortii

Tablele morţii - Aiudul anului 1950
Categoria părinte: Închisori și lagăre
Categorie: Aiud - cetatea morţii

Pentru deţinuţii politici din Aiud, anul 1950 a însemnat poate cea mai grea perioadă de-a lungul existenţei acestei temniţe. Exceptând camerele mari, cele 312 celule erau populate până la refuz de către cei peste 2400 deţinuţi, câte 8 în fiecare celulă, întinşi direct pe duşumea, aşa fel să nu mai rămână nici o palmă de loc neocupată.
Din când în când, politicii din două-trei celule erau scoşi la plimbare în curte, păstrând o anumită distanţă între ei pentru a nu lua legătura unii cu alţii. De o parte şi de alta a intrării în Celular, erau două table asemănătoare celor de la şcoală, unde se scria zilnic efectivul de pe etaje. Când gardienii au observat că noi urmăream totalul, tablele au dispărut.
În acea perioadă, Aiudul se afla în plin regim de exterminare. La ora 19.00, când se schimbau gardienii, paznicul Pavel, şeful secţiei parter, îşi striga colegii, luând de la aceştia o anumită situaţie.

Etajul III:
- Maier, câţi ai astăzi?
- Doi!
Cu o voce mai înceată, ca pentru el, Pavel spunea:
- Puţin Maier!
Etajul II:
- Man, câţi?
- Unu!
- Prea puţin!
Etajul I:
- Vasile Marcu, tu câţi ai?
- Trei!
Aici, nu mai erau comentarii. La rândul său, Marcu întreba de fiecare dată:
- Da' tu, băi Pavele, câţi ai?
Şi Pavel făcea adunarea cu voce tare, incluzându-i şi pe ai lui:
- Doi şi cu unul - trei şi cu trei - şase, şi cu unul - şapte! Şapte, bă!
Ascultam toţi acest raport şi eu, nou-venit, nu ştiam despre ce este vorba însă cineva, care avea ceva vechime în Aiud, ne-a dezlegat taina:
- Fraţilor, asta înseamnă că astăzi au murit 7 inşi din Celular!
Aşezându-se în genunchi, a făcut cruce, a zis "Dumnezeu să-i ierte!" şi "Tatăl nostru", după care s-a rugat pentru cei dispăruţi în ziua aceea.
Cele auzite după raportul gardienilor din acea seară mi-au fost confirmate mai târziu. Din celula unde stăteam, pe partea sudică a aripii lungi a Celularului, se putea vedea în stradă, până dincolo de zid, dar mai ales pe podul care traversa pârâul Aiudel. Din umbra care domnea în celulele noastre, deseori puteam vedea cum erau transportate sicriele cu deţinuţii decedaţi, pe nişte cărucioare. De fiecare dată, din dreapta sau din stânga noastră se auzea un pumn puternic în zid, ceea ce era semn că se întâmplă ceva deosebit iar noi trebuia să privim din colţul geamului. Aşa am văzut întâi un căruţ cu două sicrie, un al doilea tot cu două şi ultimul cu trei sicrie. Era exact numărul care, cu puţin timp în urmă, fusese comunicat lui Pavel de către gardienii etajelor din Celular: şapte morţi.

*

Deseori, când gardienii erau deja la parter pentru a ieşi din schimb, lipsea paznicul de la etajul I, Vasile Marcu. Dacă Pavel insista să coboare, acesta, doar în cămaşă şi transpirat, sprijinindu-se de balustrada punţii, striga:

- Stai, măi, Pavele, că încă nu m-am săturat de bătut!!!


(Grigore Caraza - Aiud însângerat)

Sursa:http://www.fericiticeiprigoniti.net/aiud/725-tablele-morii-aiudul-anului-1950

luni, 9 mai 2016

Mai Valentin

 Mai Valentin
de Laurentiu Orasanu

Dealu-i deal, și valea-i vale, 
Dar iată, Geta din Trivale
- La țâțe și la șolduri, lată -
Ducea o existență plată.

Cum, mândra-i mândră până moare,
Spera mereu, citea ziare.
Când se făcu noaptea mai mică,
Simți așa, că o furnică

La ea-n cămară urcă scara;
Un nod în gât.  jugulara 
Palpită ca borșu-n marmită
 că, deși e omenită 

De Gheorghe-al ei, ce-ntr-o pădure,
Câștigă banul cu-o secure,
Zău, nu e nici o pricopseală,
C-o face scurt, la repezeală,

Fără prelud, gesturi alene, 
Ba, uneori, chiar în izmene
 mirosind a cucuruz. 
Ea vrea ca-n filme, cu Tom Cruise

Mercedes. Pe galantar. 
Așa că, scrise la ziar,
Chenar, la matrimoniale:
Blondă cu țâțe naturale 

 alte calități picante, 
De ești cumva Armand Assante,
Costum, cravată, parfum fin,
Vino să fii mai Valentin. 

La șase fix, pantofi cu toc,
Sub pălărie  părul coc, 
 centru-n față la Versace 
 întâlni. La patru ace 

Avea costumul. Păru-n clei
- E drept, că doar un fir din trei.
O invită, scurt, la Giusseppe
- Ce masă, soro! Două țepe

fipte într-un Nostradamus! 
El tot vorbea de unul Camus.
Vin n-au servit. Avea colită.
Ieși cum a intrat: lihnită.

O duse-apoi, galant, la teatru:
O scenă goală. Actori  patru. 
Doi câte doi. Cam zâmbăreți.
 nici o fată. Doar băieți. 

Intrară la hotel, de probă:
Pluș, patul larg, dar nici o sobă!
Nu era chiar cum a visat,
Dar, când a fost la dezbrăcat,

Când a rămas fără costum,
Simți că-i face visul scrum,
Căci Valentin, de sub bărbie
Era schelet de-anatomie.

 luminația a giorno 
A pus pe un canal de porno.
Ea se-ncălzi, privind dezmățul;
El  nemișcat precum și bățul. 

Fugi, uitând de pălărie,
Intră în casă, vijelie,
Nu-l întrebă dac-a mâncat, 
Pe Gheorghe îl trânti pe pat

Așa-n cămeșe și-n izmene;
Cu-o lacrimă sclipind în gene,
 Tu ești mai Valentin! 
am zis că vin târziu! Dar, vin!

Noua pensie aprobata de guvern

Noua pensie aprobata de guvern
de Valeriu Cercel

Cum vorbesc astăzi prin sat babele clevetitoare,
În sfârşit, s-a aprobat “pensia de fată mare”
De al nostru parlament ce se zbate an de an,
Să ne-aducă, evident, la nivel european;

Şi, cum sunt pensionaţi, bâlbâiţi, cu capul tare, 
Chiar peltici, ori…deocheaţi, nu îmi este de mirare
Să aud, creştin sadea, făr’ să am o altă vină,
Că şi-o babă poa’ să ia pensie c-ar fi virgină!

Nu îi trebuie decât, de la popă o hârtie,
În care să scrie-atât, că pe barba lui o ştie,
Şi nu-ncape îndoiala că ar fi făcut păcat
În figuri, sau mântuială, de când e, cu vr’un bărbat…

Chiar…de ar avea copii, cin’ să o mai ia la rost,
Când ştim de la liturghii de un caz ce a mai fost?!
Plus, c-un “docoment” semnat, de “Prea Sfântul”, fiecare
Ia-n mod cert şi garantat “pensie de fată mare”!

Dar…cu noi e mai nasol, nu ne dă popa hârtie,
Cum el, fără Interpol, de la cârciumă ne ştie,
Unde, parcă-am fi ursiţi, când ne apucăm să bem…
Nu o mai lungesc, că ştiţi, ce lăudăroşi suntem!

Femei influente *Hatshepsut


Hatshepsut a fost una dintre cele mai puternice femei din antichitate. Ea a fost al 5-lea faraon din a XVIII-a Dinastie a Egiptului Antic si a domnit mai mult decat orice alta femeie din istoria Egiptului. Hatshepsut a fost maritata cu fratele ei vitreg, Thutmose al II-lea. Amandoi, au inceput sa conduca Egiptul dupa moartea tatalui lor, Thutmose I, in 1492 I.Hr. In anul 1479 I.Hr., Thutmose al II-lea a murit si Hatshepsut a continuat sa conduca singura tara, pana la moartea sa din 1458 I.Hr. Multi egiptologi si istorici cred ca Hatshepsut a fost unul dintre cei mai mari monarhi ai Egiptului Antic. Ea a inceput multe proiecte de constructii si a restabilit comertul ce fusese intrerupt de catre invadatorii hyksosi din A Doua Perioada Intermediara. Hatshepsut a condus o mare expeditie in Tinutul Pundului, o tara bogata si sofisticata de la sud de Egipt. Se crede ca tot Hatshepsut ar fi condus campanii militare victorioase in Nubia, Levant si Siria.

Sursa:https://www.roportal.ro/articole/despre/cele_mai_influente_femei_din_istorie_3907/

vineri, 6 mai 2016

Painea noastra cea de toate zilele

Painea noastra cea de toate zilele
de Sorin Dirokko

un fel de bocet

Mereu(dar mereu),gogoshile le fac umplute; 
cu marar,dovleac sau branza iute. 
Deasupra, le momoshesc cu zahar ars, 
shi de mananci,spui ca-s mai bune precum

MARS!

Mai fac covrigi,cu numarul de la optar, 
cu fir de mac,marunt,cat muscatura de tantar, 
colaci mitei,di un kil si doua sute, 
toti de pomeni la babe netacute!

cuptorul,este vechi,cu foc de lemn, 
cotoarba e facuta dintr-un fag,nespus de demn, 
vatraiul, e facut, din cel mai tare fier forjat, 
nascut din foc si fier si vantul cel turbat.

Cand ma apuc sa scot din truda, 
tot vecinul imi devine ruda, 
vin caini toti dupa miros 
parca -as fi copt un tap barbos!

Apoi incep cu cosulete, 
toti cei din sat cu arginti,sa ma rasfete.. 
vecina,se ofera sa faca plamadeala 
pentru painea ce-oi incepe mai spre seara!

Termin,si aud cum graul creste iar. 
Cu munca si rabdare il voi aduce in hambar. 
ma uit la palme,la cuptor si la vatrai, 
de ce fac paine oare?Pentru trai?

Vecina imi zambeshte.stiindu-mi gandul... 
Ii va venii, si ei ,indata randul, 
sa plamadeasca viitor brutar... 
mama doamne! ce trece-n fuga un armasar!

Si dupa plamadeala.. voi lua graul in palme, 
si i-oi zice,multe,multe,toate dalbe. 
El mult!eu singur,...si brutar, 
De ce nu o fi fost bunicul,oare,ospatar?

Vecina pleaca dupa zestre plamadita, 
un popa vreau!Am pus-o de ursita! 
se naste indata alt brutar, 
dar asta sigur este ruda si cu-n padurar!

Si uite asa mai trece timpul, 
se duce-ncet,incet si mitul, 
cu painea-n vatra coapta cea mai buna, 
raman-ce strica noii,shi zici ca e de guma!

SAU POATE E O GLUMA?

dar nu va las! sa va explic. tot lantul incepe asa:

intai pe ogor, sadesti de zor 
apoi ce creste ,tot privesti cu dor. 
si cal si om si caine si pisica 
asteapta spicul ,ce greu se mai ridica.

apoi incepe seceratul 
prin camp,prin ploaie,soare vant 
pana ce-ncepe treieratul, 
cu cantec de batoze si painea ce-i doar gand!

cand e pe gata,se strang hore 
incep prin sat, sa apara, si feciorii 
se strang si fetele a nunta, 
se taie chiar si-o oaie ciunta.

tot satul ,clocoteste ,in jurul painii 
ce-asteapta farmecele mainii, 
e viata in jur, e viata in paine inanutru 
de ce n-ar fi?ca asta ne rugam mereu la sfantu!

::)

cu toti suntem vinovati de facerea painii! 
dar el, brutar ,o scoate frumoasa in lume. 
e ca si cum ar fi vrajitorul bobului de grau!

Internautii...

Internautii...
de Craciun Cristian-Vasile

Un "poet" si-o "poetesa" 
se-ntanleau ades pe mess 
sa discute-n paranteza 
ce mai e pe site de dres.

Si apoi, incet ,conjuga 
verbul a iubi-n prezent 
si deloc nu le repugna 
pe fereastra -pergament 
sa-si insire vorbe goale!

El - un membru fara stare, 
ea - ascunsa printre oale 
el - trecut de trei pahare 
ea-n continua visare 
el - mai mandru nu se poate 
ea - cu chef de dat din coate 
el- trecut de mult prin toate 
ea - de 15 ani jumate...

-Dragul meu de moldovean 
eu ti-as impleti suman 
cu-al meu chip la inimioara 
ca sa ma visezi diseara !

-Vai , olteanca mea arzanda! 
Tu sa nu-mi mai ceri osanda 
ca vin cavaler in zare 
chiar pe calul care sare...

Ce-au facut? Cum a ramas? 
Va astept sa le dati glas 
La a "dragostei" visare 
Chiar aici, in continuare 
....

De ce se ciocnesc ouale de Pasti ? Se spune ca ele au puteri miraculoase !

Ciocnitul oualor semnifica sacrificiul divinitatii si exista un adevarat ritual al acestuia. Conform traditiei, in prima zi de Paste, ouale se ciocnesc numai cap cu cap, a doua zi se pot ciocni cap cu dos, iar in zilele urmatoare dos cu dos. Primul care ciocneste este cel mai varstnic barbat de la masa. In timpul ciocnirii se pronunta formula “Hristos a Inviat!”, la care se raspunde cu: “Adevarat a inviat!”.
In traditia populara se spune ca este bine sa ai oua rosii de Paste deoarece acestea au puteri miraculoase. Ele vindeca boli si protejeaza animalele. In dimineata de Paste, in multe zone din tara, copiii sunt pusi sa se spele pe fata cu apa in care se pune un ou rosu si un ban de argint, pentru a fi sanatosi si frumosi tot anul.
Se spune, de asemenea, ca ouale rosii alunga Diavolul si te feresc de farmece. Cu oua rosii se fac descantece pentru dureri de dinti, de urechi sau de gat. Prosopul cu care au fost sterse ouale rosii este bine sa il pastrezi un an pentru ca te ferese de boli.


Asadar, sa ciocnim oua si sa spunem “Hristos a inviat!”

Sursa:http://www.almeea.ro/de-ce-se-ciocnesc-ouale-de-pasti-se-spune-ca-ele-au-puteri-miraculoase/