BINE ATI VENIT IN NEANT!

TOTI VENIM DE NICIUNDE SI PLECM NICAIERI,REGASINDU-NE APOI INTR-UN VID ABSURD.

Acest blog a apartinut lui IOAN ''NEALA'' NICA care a murit in 1 Ianuarie 2020. Blog-ul va fi administrat in continuare de fratele sau George ''Sixray'' NICA

miercuri, 3 februarie 2016

Molia

Molia
de Alina

barbații spun despre italiană,că este cea mai adevărată limbă fiindcă nevasta este numită molie

să bem căeaua împreună
stai liniștit
ascunde-te în fumul de țigară
și nu căsca
ai fi de nota zece dacă n-ai fi atât de plictisit

nu te grăbi
căeaua e fierbinte ai încă timp
spune câte ceva din când în când
ai fi băiat de milioane
de n-ai sta bosumflat atât de mult

căeaua mea e mult prea dulce
ăsta-i defectul tău n-ai întrebat cât zahăr
în rest ai fi ok
și ai o pată pe cămașă
nu ești atent deloc cum bei

la cât spuneai că vii acasă
nu-mi zice
pentru un mare mincinos ești foarte prost
în rest ai fi un mare domn
și taci te rog
mă doare capul
și timpul tău e mult prea prețios

Cine este Dumnezeu *Metafizica

Cine este Dumnezeu

Cine este Dumnezeu? Unde este Dumnezeu, asupra caruia este centrata sau focalizata intreaga actiune a gindirii tale?
 Dumnezeu nu este o mare fiinta din exteriorul tau, pe care s-o aduci inlauntru si apoi s-o prezinti lumii. Dumnezeu este puterea generata si insufletita de activitatea propriei tale gindiri. Este adevarat ca aceasta putere este inlauntrul tau si pretutindeni in jurul tau, dar ea este inactiva pina in clipa cind te gindesti la ea si stii ca ea exista. Atunci o vezi izvorind din tine fara limite. O prezinti lumii, si lumea beneficiaza de ceea ce ii prezinti. Tu, tu insuti, trebuie sa exprimi desavirsirea punind mai presus de toate forta a tot Binele, Dumnezeu - Tatal tau, puterea de a indeplini, in orice gind sau gest al tau. Atunci esti Dumnezeu, implinind desavirsirea. Acesta este Dumnezeu, adevaratul si unicul Dumnezeu, exprimindu-se dinlauntrul tau.
 Atunci, tu esti Dumnezeu Tatal, cel care administreaza, amplifica si proiecteaza, realizatorul categoric si pozitiv. Atunci legiunile vin in zbor pentru a-ti implini cererea.
 In momentul in care afirmi din toata inima, cu adinc respect si profund inteles, ca Dumnezeu se afla in Templul Sfint, si stii ca acest templu este chiar corpul tau, exact asa cum il ai si il arati astazi, si stii ca tu, adevaratul Christ, traiesti unit cu Dumnezeu chiar in interiorul acestui templu, si ca trupul tau spiritualizat este un etern loc sfint, un lacas atotcuprinzator si complet, atunci tu esti sursa puterii, ulciorul care contine si din care curge totul, prin care se revarsa acest adevarat si divin principiu. Atunci reversi in afara mereu mai mult din acest Dumnezeu care esti si pe care il iubesti.
 Slujesti, adori, si cu o iubire nemarginita, exprimi catre toata omenirea ceea ce ei pot vedea ca fiind Christ, omul-Dumnezeu, guvernind triumfator.
 Atunci spui, cu cea mai mare bucurie, Oricine doreste, sa vina si sa bea cu nesat din apa vietii pure. Cei ce vor face asta nu vor mai inseta. Aceasta putere pe care o folosesti si o exprimi este Dumnezeu. Fiul indeplineste de indata ceea ce indeplineste Tatal. Asta mai implica sa fii modest si sa te inclini in fata acestei mari puteri. Aceasta este adevarata umilinta, sa mergi cu modestie, unit cu propria ta forta si putere conducatoare.
 Printr-o consecventa contemplare, slavire, binecuvintare si recunostinta pentru aceasta putere, ii sporesti fluxul si, pe masura ce faci asta, ea devine mai eficienta si mai usor accesibila pentru tine.
 De aceea, va spun, rugati-va fara incetare. Viata voastra zilnica este adevarata ruga.
Mai intii RECUNOSCIND ca aceasta putere exista, apoi folosind-o cu incredere absoluta, in curind devii pe deplin constient de ea. Curind STII ca ea este atotcuprinzatoare, in tine si prin tine. Daca o vei lasa, doar, sa curga, se va grabi spre tine in orice situatie. Ea curge spre tine dupa cum tu o lasi sa curga din tine. Fii ferm precum Dumnezeu, si exprim-o in afara. Acesta este Dumnezeu Tatal tau in tine, si tu si Tatal tau una sunteti. Nu servitori, ci FII, Fii ai Primei Cauze. Tot ce are EU SINT, iti apartine; caci tu esti EU SINT.
 Nu sunt eu cel care face lucrarea, ci EU SINT din Tatal, si Tatal din mine realizeaza marea opera. Stiind ca lucrezi unit cu Tatal, nu exista limitari, ingradiri; stii ca este dreptul tau divin sa indeplinesti toate lucrurile.
 Atunci urmeaza-ma exact asa cum eu urmez Christul, adevaratul Fiu, unicul nascut al Tatalui; si, dupa cum il exprim si il manifest pe Dumnezeu, il aduc la lumina pe Dumnezeul launtric. Atunci se va spune ca toti sunt Dumnezeu.
 Marele legamint incheiat dintotdeauna este PRIVESTE-L PE DUMNEZEU!. Asta inseamna sa-l vezi pe Dumnezeu inaltindu-se in deplina stralucire chiar inlauntrul tau si din tine, si la fel din toti ceilalti. Cind il privesti pe Dumnezeu si nimic altceva, atunci il iubesti si il slujesti numai pe Dumnezeu; cu adevarat atunci il privesti pe Dumnezeu. Tu esti Domnul, Legiuitorul, impartitorul Dreptatii.
 Cind te rogi, intra in camaruta ta, camera secreta a propriului tau suflet. Acolo, roaga-te la Tatal tau dinlauntrul tau; si Tatal tau, care aude, te rasplateste deschis. Roaga-te si multumeste ca esti capabil sa dai, intregii lumi, mereu mai mult din Dumnezeu.
Oare nu iti ofera asta o viziune mai inalta si mai mareata, o perspectiva mai larga, un ideal mai nobil?"


Baird T. Spalding - Viata Maestrilor

Sursa:http://esoterism.ro/ro/dum.php

luni, 1 februarie 2016

Buricii Pamantului

Buricii Pamantului
de Valeriu Cercel

De privim napoi un pic 
Nu departe, în trecut,
Mulți pe lume s-au crezut
Ai Pământului buric ;

Indivizi precum vă zic
Sunt și azi, gălăgioși,
Cu tupeu și arțăgoși,
Cam atât și mai nimic ;

Hei ! acuma, un œburic, 
Mare lucru ! fugi de el,
Stai de-o parte frumușel,
Lasă-l de se dă birlic !...

Ca să-l recunoști, e mic,
Mare-i place să se dea
Când al dracu, piază rea 
Te calcă pe arpagic,

Precum un cocoș voinic
Printre noi se unflă-n piept,
Cam ca oaia de deștept
Sub tulei fiind un ciric, 

Iar de are vreun amic,
Păi atunci e vai de noi !
Căci mănâncă amândoi
Cu același tiriplic 

 am dat peste-un œ buric
Făr să vreau, la un veceu, 
Curios, deh ! ochiul meu,
Neneee !!!...eu am ombilic !

Valeriu Cercel

Efectul mortal al alcoolului

Efectul mortal al acoolului
de valeriu Cercel

Imi amintesc și-acum cu nostalgie, 
Prin clasa cincea când s-a demonstrat
La ora ce-mi plăcea la nebunie
De-o profă, jos cu fesu, de chimie, 
Despre cât e alcoolul blestemat
De criminal, chiar cu economie :

A pus pe banca mea două pahare,
( prima stam, că nu se copia) 
 l-a umplut cu apă pe cel mare, 
Apoi, pe cel micuț, tremurătoare,
Cu țuică de Văleni, că mirosea,
De o sorbeam din cap până-n picioare,

 dintr-o cutiuță mititică 
A scos, ca să-l vedem, un viermișor
Vioi și jucăuș (în viață-adică)
De îi purtam, săracului, chiar pică
Din gelozie, tot mișcând ușor
azn mâna ei, nu zic ce bucățică (!)

œ-acum, hai să vedem dac-o să moară 
Ne zise ea, dând drumul la falit
azn păhăroiul ochi cu apă chioară,
Da el, se bălăcea, fără gargară, 
Era-n apele lui de fericit,
Născut parcă pentru a doua oară !

Dar când l-a pus din nou, la fel de viu,
Cu două dește fine, delicate,
azn păhărelul mic plin cu rachiu,
La fund, ușor, al dracu nașparliu, 
Căzu din prima clipă drept pe spate
Mortal, și tânăr, nicidecum puriu !

Deci pentru noi, atuncea, ca minori,
Am înțeles, find clar și demonstrat, 
O chestie ce și-azi mă iau fiori :
Toți cei ce sunt de-alcool consumatori,
Nu vor avea (și eu am constatat)
 viața lor, vreodată viermișori !

luni, 25 ianuarie 2016

Enigma Bucegilor: cărarea ireală pe care oamenii dispar fără urmă

Nu doar prezenţa Babelor şi a Sfinxului fac din Munţii Bucegi unul dintre cele mai misterioase locuri din România, ci şi legendele care circulă în jurul lor. Amatorii de paranormal găsesc aici multe puncte de interes. Unul dintre ele este o potecă ireală, care apare doar în anumite condiţii meteorologice. Cei care îndrăznesc să se aventureze pe aceste traseu dispar fără urmă…
Una dintre legendele legate de Munţii Bucegi spune că locurile sunt împânzite de tuneluri subterane de zeci de kilometri, ipoteză în sprijinul căreia ar veni câteva sute de cutremure din 1993, nici acum explicate de specialişti. Tot aici, există izvoare miraculoase care vindecă boli incurabile sau locuri unde au loc fenomene paranormale, despre care circulă tot felul de poveşti.
Un astfel de loc se regăseşte în traseul de pe Jepii Mici, recomandat celor experimentaţi pe timp de vară, iarna fiind închis.
Potrivit muntii-bucegi.ro, localnicii din Buşteni, dar şi oameni ai munţilor spun că pe traseul Jepii Mici, urcând pe Valea Comorilor, în anumite condiţii meteorologice, mai ales vara, când pe munte se lasă o ceaţă grosă aparent fără o explicaţie, apare o cărare îngustă.
Poteca nu are mai mult de 20 de centimetri lăţime şi este paralelă cu cea principală. În realitate, această cărare blestemată nu există, iar cei care se aventurează să calce pe ea mor sau dispar pentru totdeauna.
Foarte puţini dintre cei care s-au încumetat să meargă pe acest traseu au reapărut în alte locuri din Bucegi, dezorientaţi şi pierduţi, chiar răniţi, pe când majoritatea celor care păşesc pe cărare dispar fără urmă, în ciuda căutărilor, sau trupurile lor sunt descoperite în primăvara viitoare.
Dincolo de legendele perpetuate de amatorii de paranormal, pe Jepii Mici au avut loc numeroase accidente grave. Numeroşi turişti şi-au pierdut viaţa pe cărarea Jepilor Mici, care este recomandată doar celor bine echipaţi şi antrenaţi. Diferenţa de nivel din Buşteni – Valea Caraimanului – Cabana Caraiman – Babele – Peştera, adică traseul Jepii Mici, este de peste 1.000 de metri. Din cauza terenului instabil, a zăpezii, prezentă chiar şi vara, a râurilor mici şi înşelătoare care fac poteca aluncoasă, te poţi dezechilibra şi cădea în abruptul muntelui.


One.ro
Sursa:http://www.efemeride.ro/enigma-bucegilor-cararea-ireala-pe-care-oamenii-dispar-fara-urma

Unde dai si unde crapa !

Unde dai si unde crapa !
de Valeriu Cercel

M-am rugat capra să-i crape
azi-a făcut-o, dar pesemne
Eronat, din două capre
A crăpat-o pa de lemne, 

Astă noapte pe furtună
A pălit-o cu lumină,
Din gorun, ce capră bună !...
De surcele-i curtea plină

Nu te joci cu-a Lui putere
azi insă tare m-a durut, 
Eu vecin, zahăr și miere,
I-o dădui cu împrumut.

Repros

Repros
de Valeriu Cercel

Cum, Doamne, nu Te-ai îndurat, ca omului, cel zămislit, 
De la-nceput să îi fi dat să fi trăit la infinit,
Şi l-ai lăsat ca frunza-n vânt, calic, zgârcit, doar câţiva ani, 
De parcă timpul pe Pământ, chiar şi la Tine costă bani!?

Şi-n plus, pân’ să ajungă lut, deasupra lui să crească flori,
În viaţă Tu l-ai mai făcut să moară de atâtea ori
De ciudă, boală, de necaz, de oftică în mare chin,
Văzând pe altul că-i mai breaz, ori fată capra la vecin,

Moare de plâns, de of la fel, de râs mai tare când a dat
De-un fraier mai ceva ca el, ori este foarte gâdilat,
De gelozie,-ndrăgostit, cum am murit, de fapt, şi eu,
Pe câte-n viaţă am iubit, să am măcar de câte-un leu…

Dar multi, de bucurie mor, sărind în sus când, negreşit, 
Cel mai bengos duşman al lor a dat de dracu’ în sfârşit,
Alţii de sete, necăjiţi, şi…chiar de-i ger cumplit, nămeţi,
Ca buni consumatori, cinstiţi, ajung acasă morţi de beţi,

Mor şi de lene, puturoşi, frecând ridichea pe nevé,
Iar unii mor de curioşi, băgându-şi nasul prin orice,
Dar cel mai mult şi cel mai des, să-Ţi mai explic nu are rost,
În viaţa lui, pân’ la deces, de mii de ori moare de prost,

Dar bai nu e, să îl deştepţi, de-ajuns e imnul naţional, 
Că-n rest, Părinte, să mă ierţi , totul îi pare-n timp normal, 
De aia-Ţi spun, chiar mort de prost, puteai să-l laşi la infinit… 
Îi curmi Tu viaţa, fără rost, taman când s-a obişnuit!

Valeriu Cercel

marți, 19 ianuarie 2016

Rover-ul Curiosity a fotografiat un OZN pe Marte

O lumină neidentificată, surprinsă de rover-ul Curiosity, ridică numeroase semne de întrebare cu privire la existența extraterestră pe planeta Marte.

Cu toate că specialiștii sunt de părere că ideea existenței extratereștrilor pe Marte este doar o fantasmă emisă de iubitorii teoriilor conspiraționiste, în fotografia realiză de rover-ul Curiosity se poate vedea clar o lumină extrem de mare la orizont. Bineînțeles că aceasta nu poate fi o stea sau nicio altă planetă și cu toate acestea NASA nu poate sau nu vrea să ofere o explicație plauzibilă cu privire la ciudata lumină.
Tăcerea specialiștilor NASA nu a făcut decât să alimenteze imaginația internauților din întreaga lume care au încercat să elucideze misterul susținând că este vorba despre un OZN. Astfel, în subteranul lui Marte s-ar ascunde numeroase baze extraterestre, de care pământenii nici nu au avut habar când au trimis rover-ul Curiosity pentru a cerceta suprafața planetei.
Lumina din fotografie este de-a dreptul bizară și așa cum în ultima perioadă numeroase fotografii de pe Marte au ridicat semne de întrebare cu privire la ceea ce se întâmplă pe această planetă. Ideea care se regăsește pe buzele tuturor este că încă o dată NASA ascunde adevărul din motive greu de înțeles.

Sursa:http://www.efemeride.ro/rover-ul-curiosity-a-fotografiat-un-ozn-pe-marte

45 de lectii de viata scrise de un om la 90 de ani

1. Viața nu este dreaptă, dar este totuși bună.

2. Când ai dubii, fă următorul pas mic.

3. Viața este prea scurtă ca să nu te bucuri de ea.

4. Nu jobul va avea grijă de tine când ești bolnav. Prietenii și familia vor avea.

5. Nu cumpăra lucruri de care nu ai nevoie.

6. Nu trebuie să câștigi toate disputele. Fii cinstit cu tine însuți.

7. Plângi împreună cu cineva. Ajută mai mult decât să plângi singur.

8. E OK să te superi pe Dumnezeu. Poate face față.

9. Economisește pentru lucruri importante.

10. Când este vorba de ciocolată, rezistența e futilă.

11. Împacă-te cu trecutul ca să nu-ți strice prezentul.

12. E OK să-ți lași copii să te vadă plângând.

13. Nu îți compara viața cu a altora. Nu ai cum să știi despre ce este călătoria lor.

14. Dacă o relație trebuie să fie secretă, nu ar trebui să fii în ea.

15. Totul se poate schimba într-o clipită. Dar stai liniștit, Dumnezeu nu clipește niciodată.

16. Respiră adânc. Îți calmează mintea.

17. Scapă de tot ce nu îți trebuie. Dezordinea te va trage în jos în multe feluri.

18. Orice nu te omoară chiar te face mai puternic.

19. Nu e niciodată prea târziu pentru a fi fericit. Dar depinde numai de tine și nu de altcineva.

20. Nu accepta refuzul atunci când urmărești ceva ce iubești.

21. Arde lumânările, folosește cearceafurile bune, poartă lenjeria de ocazie. Nu le mai păstra pentru ocazii speciale. Astăzi este o zi specială.

22. Pregătește-te cât poți de bine, apoi lasă-te dus de val.

23. Fii excentric acum. Nu aștepta bătrânețea pentru a purta mov.

24. Cel mai important organ sexual este creierul.

25. Nimeni în afară de tine nu este responsabil cu fericirea ta.

26. De fiecare dată când ești într-o situație care pare dezastruoasă întreabă-te: va conta asta peste cinci ani?

27. Alege întotdeauna Viața.

28. Iartă, dar nu uita.

29. Ce cred alții despre tine nu este treaba ta.

30. Timpul vindecă aproape orice. Dă timp Timpului.

31. Oricât de bună sau de rea este o situație, se va schimba.

32. Nu te lua prea în serios. Nimeni altcineva nu o face.

33. Crezi în miracole.

34. Dumnezeu te iubește pentru ceea ce e El, nu pentru ce ai făcut sau nu ai făcut tu.

35. Fii prezent și bucură-te de viață cât de mult poți acum.

36. A ajunge bătrân e mai bine decât alternativa – a muri tânăr.

37. Copiii tăi au o singură copilărie.

38. Tot ce contează la sfârșit este ceea ce ai iubit.

39. Ieși afară în fiecare zi. Miracolele te așteaptă pretutindeni.

40. Dacă ne-am pune toți problemele în saci și le-am vedea pe ale celorlalți, ne-am lua repede sacii noștri înapoi.

41. Invidia este pierdere de timp. Acceptă ceea ce ai deja, nu ceea ce crezi că ai nevoie.

42. Partea mai bună abia urmează să înceapă.

43. Indiferent cum te simți, ridică-te, aranjează-te și fii prezent.

44. Creează. Produ ceva.

45. Viața nu vine legată cu o fundă, dar e totuși un cadou.


  Sursa:http://www.efemeride.ro/45-lectii-de-viata-scrise-de-un-om-la-90-de-ani

miercuri, 13 ianuarie 2016

Caterina de Medici *Femei sangeroase

Caterina de Medici (13 aprilie 1519- 5 ianuarie 1589): Caterina provine dintr-o familie de nobili italieni. Aceasta ajunge regina Franţei prin căsătoria ei cu regele Franţei, Henry al II-lea. Deşi nu deţine mare putere în timpul vieţii soţului ei, reuşeşte să ia frâiele ţării ca regentă a fiilor săi, Charles IX şi Henry III. Catherina este cunoscută pentru felul în care reuşea să-şi atingă scopurile, trăindu-şi viaţa după principiile machiavellice. Lupta ei împotriva protestanţilor, a hughenoţilor, îşi atinge punctul culminant în Masacrul din Ziua Sf. Bartolomeu, când regele Charles IX dă ordinul: Omorâţi-i pe toţi!Masacrul din Ziua Sf. Bartolomeu a fost mai curând o luna ( 23 august- 29 septembrie) în care hughenoţii au fost ucişi in masă, până când Navarre se converteşte la catolicism. Catherina este învinuită si de moartea Jeannei d Albret, regina Navarrei.

Sursa:http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/top-5-cele-mai-s-ngeroase-femei-evul-mediu

vineri, 8 ianuarie 2016

Calea inimii * Metafizica

Calea inimii
de Osho

 Calea inimii este minunata, insa periculoasa. Calea mintii este obisnuita, insa sigura. Barbatul a ales drumul cel mai sigur si cel mai scurt in viata. Femeia a ales cea mai frumoasa, dar cea mai accidentata, periculoasa cale, a emotiilor, sentimentelor, starilor sufletesti.
 Si deoarece pana acum lumea a fost condusa de barbati, femeile au suferit enorm. Femeia nu a fost in stare sa se adapteze la societatea pe care au creat-o barbatii, deoarece societatea este creata conform ratiunii si logicii.
 Femeia vrea o lume a inimii, iar in societatea creata de barbat nu este loc pentru inima. Barbatii trebuie sa invete sa fie mai inimosi, pentru ca ratiunea a dus intreaga omenire spre o sinucidere globala. Ratiunea a distrus armonia naturii, ecologia. Ratiunea ne-a dat masinarii minunate, dar a distrus minunata umanitate. Este nevoie de putin mai multa inima in toate.
 In ceea ce ma priveste, calea catre fiinta voastra cea mai ascunsa este mai scurta din inima decat din minte. Mintea este o scurtatura daca mergeti in afara, iar inima este o cale foarte lunga. Daca mergeti inauntru, totul se schimba in opusul sau: inima este scurtatura catre fiinta, iar mintea este cel mai scurt drum la care va puteti gandi.
 De aceea sunt cu totul pentru dragoste, pentru ca de la dragoste este foarte usor sa va duc la meditatie, sa va duc la vesnicia vietii voastre, sa va duc la divinitatea voastra; este foarte greu s-o fac pornind de la cap. Mai intai trebuie sa ajungem la inima, si numai dupa aceea ne putem indrepta spre fiinta.
 Accentul pe care-l pun pe dragoste are un motiv in esenta spiritual. De la inima femeia se poate deplasa imediat…iar barbatul se poate deplasa spre inima fara dificultate.El a fost doar prost educat…este numai o conditionare. I s-a spus sa fie dur, puternic, viril, si toate acestea sunt prostii.
 Nici un barbat nu plange si nu-si lasa tristetea sau bucuria sa se manifeste prin lacrimi pentru ca i s-a spus de pe cand era copil ca lacrimile sunt pentru femei, ca e ceva caracteristic fetelor. Barbatii nu plang si nu se vaieta niciodata.
 Dar care este scopul acestor lacrimi? Este nevoie de ele! Ele sunt un limbaj foarte incarcat de semnificatie.Exista momente in care nu puteti spune nimic, insa lacrimile voastre pot arata acest lucru. Se poate sa fiti atat de coplesiti de bucurie, incat sa va apara lacrimi in ochi.Lacrimile sunt intotdeauna simbolul unei experiente debordante. Se poate sa fiti atat de tristi incat cuvintele sa nu poata exprima acest lucru; lacrimile va sunt de ajutor.
 Acesta este unul din motivele pentru care femeile innebunesc mai rar decat barbatii, deoarece ele sunt gata sa se vaiete, sa planga si sa arunce cu lucruri oricand: temporar, ele o pot lua razna zilnic. Un barbat acumuleaza incontinuu si apoi, intr-o zi, explodeaza “en gros”. Femeile o iau razna “en detail” si aceasta este o modalitate mai inteleapta, sa termini stocul. De ce sa acumulezi?
 Barbatii se sinucid in numar mai mare decat femeile. E putin ciudat; femeile vorbesc despre sinucidere mai mult decat barbatii,dar arareori o fac. Barbatii nu vorbesc aproape niciodata despre sinucidere, insa in realitate se sinucid in numar mai mare, aproape de doua ori mai des. Barbatul continua sa refuleze, continua sa arate o anumita fata, care este falsa. Si exista o limita pentru toate; vine un moment cand nu se mai poate abtine si totul se naruieste.
 Barbatii trebuie sa fie invatati sa fie mai inimosi, pentru ca din inima se deschide calea catre fiinta. Nu puteti ocoli inima. Femeia se afla intr-o pozitie mai buna: ea se poate indrepta direct catre fiinta de la inima. Insa, in loc sa recunoasca aceasta imensa calitate a femeilor, barbatii le-au condamnat pe femei. Poate ca exista un motiv; poate ca au fost constienti cu privire la o oarecare superioritate a femeilor, superioritatea dragostei.
 Nicio logica nu poate fi mai presus de dragoste si nicio minte nu poate fi mai presus de inima. Dar mintea poate fi foarte ucigatoare, mintea poate fi foarte violenta, si asta a facut mintea secole la rand. Barbatii le-au batut pe femei, le-au oprimat, le-au blamat. Si, in consecinta, barbatii nu au putut sa-si sporeasca propria constientizare. Ar fi putut sa invete si ei arta de a merge in sus; ar fi putut sa mearga si ei pe acelasi drum. De aceea spun mereu ca emanciparea femeilor este si emanciparea barbatilor. Este chiar mai mult emanciparea barbatilor decat emanciparea femeilor.
 Da, femeile detin mai multa dragoste…insa ele ar trebui sa fie facute sa devina constiente, de asemenea, cu privire la cealalta fata a monedei. Partea masculina a mintii detine logica, iar partea femeii este ilogica; nu este periculos, este numai o greseala, poate fi corectata. De aceea calea inimii este minunata, dar periculoasa. Cealalta latura a dragostei este ura; cealalta latura a dragostei este gelozia. Asa incat, daca o femeie este cuprinsa de ura si gelozie, toata frumusetea dragostei moare si ea nu mai ramane decat cu venin. Se va invenina pe sine si va invenina pe toata lumea dimprejur.
 Pentru a fi iubitori, trebuie sa fiti mai vigilenti, pentru ca puteti cadea in groapa urii, care este foarte aproape. Orice culme a dragostei este foarte aproape de valea intunecata a urii; ea impresoara culmea de jur-imprejur si puteti aluneca in ea foarte usor. Poate ca acesta este motivul pentru care multe femei se hotarasc sa nu iubeasca. Poate ca acesta este motivul pentru care barbatii au hotarat sa traiasca la nivelul capului si sa uite complet de inima… pentru ca inima este atat de sensibila. Se simte lezata foarte usor; dispozitia i se schimba ca vremea.
Cel care vrea sa invete cu adevarat arta de a iubi trebuie sa tina minte toate aceste lucruri si trebuie sa evite ca dragostea sa cada in toate aceste gropi ale urii, ale geloziei. Altminteri, indreptarea catre fiinta va deveni imposibila, chiar mai imposibila decat este pornind de la cap.”



OSHO, “Emotiile si sanatatea
Sursa:http://esoterism.ro/ro/inim.php

miercuri, 9 decembrie 2015

Un cotor de adevar

Un cotor de adevar
de Valeriu Cercel

Cică merele-ntr-o vreme,
Când creșteau doar în pădure,
Nu aveau de ce se teme,
Viermii se dădeau la mure,

Erau mai sofisticate
azi prin țepii lor, se pare,
A le devora pe toate
Era mare încercare,

astăzi, în livadă,
Mere crude-s atacate
De ajung ele să cadă
Până la maturitate

Nu c-ar fi mai dulci, zemoase,
Cum vin unii și gâdesc,
Viermii au mai multe clase.
cepii nu le mai priesc.

Cauze pentru care spiritele raman pe Terra dupa moarte

Moartea este unul dintre cele mai impresionante fenomene pe care omul le experimentează în decursul existenței sale. Se spune că atunci când se produce actul final, sufletul are nevoie de anumite etape pentru a ajunge pe lumea de apoi. Cele mai comune povești ale celor care au experimentat moartea clinică susțin că imediat după fenomenul morții, sufletul se ridică spre cer, pentru ca mai apoi să treacă printr-un tunel. Dincolo de tunel se vede o lumină puternică spre care se îndreaptă sufletul. Odată ajuns la această lumină puternică, se poate spune că sufletul a ajuns acasă, loc unde se întâlnește cu anumite persoane dragi.
Cu toate acestea, de nenumărate ori se întâmplă ca sufletul să rămână în lumea noastră și să se transforme într-o fantomă sau într-un spirit rătăcit. Un studiu paranormal a fost efectuat cu privire la motivele pentru care sufletul ar putea să rămână pe Terra și rezultatele sunt de-a dreptul interesante.
Pentru că de nenumărate ori parapsihologii s-au întrebat care ar putea fi motivele pentru care spiritele rătăcesc în lumea noastră, transformându-se astfel în fantome, au emis o listă cu cele mai plauzibile motive.

Moartea bruscă

Daco o persoană moare brusc, de exemplu într-un accident de mașină sau este ucisă cu sânge rece, atunci spiritul neagă moartea. Deși trupul mort, spiritul nu are niciun gând să părăsească această lume și astfel se transformă într-o fantomă. Specialiștii susțin că este posibil ca spiritul să perceapă întreaga poveste precum o halucinație și până să realizeze ceea ce s-a întâmplat pot trece mai multe luni sau chiar ani. În general, acest spirit rămâne blocat în locul în care s-a produs moartea și va avea tendinţa să meargă acasă.


Frica de ceea ce este dincolo

Unele spirite se tem de ceea ce poate aduce moartea și ceea ce este dincolo. În general, aceste spirite se tem fie de un alt spirit sau pur și simplu de pedeapsa care va urma. Aceste motive pot fi traumatizante și astfel să intervină refuzul spiritului de a merge acasă.

Lucruri neterminate

Un alt motiv pentru care un spirit nu se deplasează în lumea celor drepți este că nu și-a încheiat misiunea pe Terra. În cazul în care o persoană este ucisă și nu și-a îndeplinit destinul, atunci se poate lua în calcul faptul că spiritul său să rămână blocat fie în lumea aceasta, fie între cele două lumi.

Vinovăție

Unii oameni se simt atât de vinovați de viața pe care au avut-o încât nici după moartea lor spiritul nu poate pleca în lumea de apoi. În momentul în care simte că este absolvit de vină, iertat de cei cărora le-a provocat rău, doar atunci fantoma va dispărea din lumea noastră pentru a merge acolo unde îi este locul.


Obsesia față de o persoană sau un loc

După cum bine știm dragostea îi poate împinge pe oameni la gesturi necugetate. Așa se poate întâmpla și cu spiritele care sunt atașate prea mult de o persoană rămasă în viață. Ele refuză să părăsească realitatea și se transformă în fantome. În general, aceste fantome îi bântuie pe cei iubiți sau se duc în locurile de care nu se pot desprinde.


Sursa:http://www.efemeride.ro/cauze-pentru-care-spiritele-raman-pe-terra-dupa-moarte

marți, 8 decembrie 2015

Catelus cu paru' cret

Catelus cu paru' cret
de Valeriu Cercel

Astăzi tata m-a-nvățat,
Cât e el de ocupat,
Să lecit o poezică
Ce-o stiam în glupa mică,
Si foalte usol l-am luat
Fiind tale concentlat :
-Tle să zic o poezea
Si-am uitat-o că e glea,
Vlea doamna educatoale
S-o zic mâine la selbale
Si te log, tată, pe tine
Să mă-nveți s-o zic mai bine,
-M-ai prins pe picior greșit,
Meciul încă nu-i sfârșit,
Ochi nu sunt, doar o ureche,
Zii, că sunt lovit de streche,
Dacă pierdem, am să mor,
Sparg înc-un televizor
-Cățelus cu pălucleț
Fulă lața din coteț
-Măi Gigele, stai așa !
Tre s-o mai lucrăm cumva,                                                                                                                     Fura, sună cam nasol,
Nu-i civilizat, parol,
A luat-o,-așa pe blat.
Mamăăă ce a apărat !
-Cățelus cu pălu cleț
Ia lățusca din coteț
-Dar nu te grăbi prea tare
Să nu faci discriminare,
Nu e rață, e rățoi,
azi nu-i d-ăla prea de soi,
E-unu fraier, mititel
Trage băăă, nu fi tembel !
-Cățelus cu pălu cleț
Ia lățoiul din coteț..
-azi-acum părul creț al lui,
Dă impresia că- șui,
Zi-i că-i ondulat măcar,
Chelios e prea barbar,
azi œ coteț e demodat,
Hai să- zicem din palat !
-Cuțu cu păl ondulat,
Ia lățoiul din palat,
El se giulă că
-Stop !se giul i-arhaism,
Bagă un neologism !
El promite, sau mai vag,
Ah ce dribling în zid-zag !
Căci œse giulă, cu respect,
E politic incorect
-Cuțu cu păl ondulat
Ia lățoiul din palat,
El plomite că nu fu.
-Stai, stai, stai așa nițel
Să nu-ți iasă-un porumbel !
Fără œ fule mama lor,
Ne cătesc din nou la scor !
Zii, că ești băiat cuminte,
El promite și nu minte !
-Cuțu cu păl ondulat
Ia lățoiul din palat,
El plomite si nu minte
-El promite și nu minte ?...
-El plomite si nu minte
-El promite și nu minte ?...
-că va fi ial plesedinteee !
-Hai că m-ai înebunit !
Iarăși văd că ai zbârcit,
Nu poți zice-o poezică
De o strofă mititică ?!
âi-o spun eu numai o dat
ne-au bătut de ne-au uscat !...
Cățeluș cu părul creț,
Fură rața din coteț,
El se jură că nu fură,
Dar l-am prins cu rața-n gură !
Te complici, și pentru ce ?!
Vezi cât de ușoară e ?....
poate data viitoare
Câștigăm în deplasare.

Marlyn Monroe...subiect invaluit in mister

Marilyn Monroe… subiect invaluit in mister
Moartea divei Marilyn nu mai are nevoie de descriere, subiectul fiind indelung mediatizat la acea vreme. S-au descoperit insa detalii care intaresc ipoteza implicarii lui Robert Kennedy, fratele presedintelui asasinat. Un detectiv particular care supraveghea casa actritei ar fi declarat ca are niste inregistrari senzationale, infatisind o cearta violenta intre Marilyn si Robert. La citeva ore dupa plecare senatorului, actrita ar fi inghitit supradoza de somnifere care i-a fost fatala. A fost sinucidere accidentala, voita sau asistata, intrebari la care nu exista raspuns, ci doar ipoteze…

Sursa:http://www.efemeride.ro/10-dintre-cele-mai-bine-pazite-secrete-moderne

sâmbătă, 5 decembrie 2015

Roata

Roata
de Valeriu Cercel

S-a întâmplat demult, nimeni nu știe,
Când prima dat a fost uimită gloata, 
Din ginta nu știu cui, o scăfârlie
Descoperi marea minune, roata,

De s-au mirat un secol, două poate,
Privind cum se rotea cu întrebare
Deștepții ce-și dădeau și-atuncea coate :
La ce-ar putea fi ea folositoare ?; 

Târziu de tot, când plugul inventară,
Le-a dat prin cap de-au pus-o la cotigă,
La roabă,-apoi la car, apoi la moară,
Având mai lesne pâine, mămăligă,

azi-au învârtit-o-n cântec la fântână
azi-n lut olarii străchini toate pline,
Făcând în viața lor doar cu o mână
Mai multe și mai iute și mai bine,

Pân-au găsit că-n abur e putere
azi rând pe rând, cetate cu cetate,
Pe drum de fier, urcând prin bariere,
Au cucerit în goană ca pe roate,

Croind apoi cu osiile-i unse
azi-n aur negru supt și de sub mare 
Cărări de mintea noastră nepătrunse,
Pe Lună chiar făcând-o călătoare,

De am ajuns, ca noi, astăzi, în toate,
Pe munți, pe mări, prin aer sub aripă,
De roți să fim mânati, că-s mici, dințate,
azi-a lor supuși în orișicare clipă, 

Fără să știm de mai avem vreo țintă,
De coborâm, urcăm, cum unii spun,
Care de-o vreme-ncearcă să ne mintă
Că ne-am ăla, de fapt, pe drumul bun.

A venit barza !

A venit barza !
de Valeriu Cercel

M-am așteptat barza s-apară
Cam într-o lună și un pic,
azi ce să vezi (?!) veni aseară
De m-am trezit tânăr bunic !

Un băiețel micuț, poznaș,
Sămânță, deh ! grăbit se pare
S-ajungă centru-naintaș
Că seamănă cu tata mare,

La păr, la gene și la puță,
A luat și un creion să scrie,
azi a sărit direct la țâță
La fel cum îmi place și mie !

azi-i vorbăreț ce se putea ?! 
Vorbește toată ziulica,
Că trebuia s-aibe ceva
azi din ce-are mai bun bunica !

Așa că-i mare bucurie
azi-n casa mea, și aș dori 
Ca barza pe la toți să vie
S-aveți aceleași bucurii !

Culegi ceea ce semeni *Metafizica

Culegi ceea ce semeni

 Legea cauzei si efectului este aceeasi cu legea „actiune/reactiune”, care spune: „Culegi ceea ce ai semanat”. Este o lege importanta si trebuie sa tii seama de ea in orice imprejurare. Ea te va ajuta sa devii stapan pe destinul tau. intotdeauna, in mod inevitabil, cauza antreneaza dupa sine efectul. Este o lege imuabila pe care o regasim pe toate planurile – fizic, psihic, mintal, cosmic si spiritual. A nu crede in ea e la fel de lipsit de sens ca a nega legea gravitatiei si a te arunca de pe o cladire de 60 de etaje, sau a bea un pahar cu otrava crezand ca nu te vei otravi pentru ca lichidul din pahar pare inofensiv.
 Legea „cauza/efect” este ireversibila. E firesc sa crezi ca, daca semeni morcovi, vei culege morcovi si nu cartofi. Acelasi fenomen se produce si in viata ta. Culegi ceea ce semeni. Toate urmarile de aici ti se trag. Tot ceea ce culegi a fost semanat de gandurile tale constiente si inconstiente. Ti-as putea cita mii de exemple in acest sens. in prezent, ai putea trai intr-o casa in valoare de o jumatate de milion de dolari? Nu. Nu e pentru tine, e numai pentru cei bogati? Exact. Este suficient pentru a culege ceea ce gandesti. Dar cum se face ca sunt atatia care traiesc in castele? Exista mii de milionari. De ce ei si nu tu? Pur si simplu pentru ca ei cred in asta. Te tenteaza sa pleci intr-o calatorie pentru un an? A, nu! Asta nu se face! Nu ai timp, nici bani! Atunci, asta vei culege. Ramai acolo unde esti. Crezi ca ai o boala ereditara? Da? Ah, da, imi dau seama. Nu ai de ales. Ai diabet, ca tot restul familiei. Nu vei recolta niciodata altceva pentru ca ai acceptat in mod inconstient ideea ca aceasta boala e ereditara. Stii ca e dovedit faptul ca exista foarte putine boli ereditare? Singura pe care eu o recunosc intr-adevar este modul de a gandi transmis din generatie in generatie… „Nu pot. Nu sunt in stare”; iata cel mai bun mijloc de a trece pe langa succes!
 Legea cauza-efect actioneaza la fel asupra tuturor. Fie ca esti sarac, bogat, papa, cersetor, barbat, femeie, copil, aceasta lege exista pentru fiecare dintre noi. Si, de fiecare data cand i te impotrivesti, tu esti cel care suporta consecintele. A fi capabil sa cunosti efectul pe care-l provoaca o cauza este o dovada de mare intelepciune. Daca-ti petreci viata lenevind si asteptand sa-ti pice totul din cer, n-ai sa culegi niciodata aceleasi lucruri ca cel care inventeaza si munceste continuu. Sunt atatia oameni preocupati sa-i invidieze pe altii, sa contemple succesul pe care-l au, resemnandu-se cu gandul ca ei nu vor avea niciodata aceasta sansa. Ei vor culege ce au semanat, mai precis, nimic.
 Daca nu culegi destula dragoste in viata ta, cine a uitat s-o semene? Daca nu te bucuri de toata afectiunea pe care o doresti, cine a uitat s-o semene? A-ti demonstra afectiunea prin gesturi nu va determina in mod automat o recolta bogata de dragoste. Totul depinde de felul in care o faci. Aici este vorba de adevarata afectiune, adevarata dragoste, cea pe care o daruiesti din inima, fara a astepta nimic in schimb. Nu poti culege ceva din inima altora daca iubesti cu capul. Daca vrei sa schimbi efectele si reactiile din viata ta, tot ce ai de facut e sa schimbi cauza. Observa ceea ce culegi si adu-ti aminte ce ai semanat. Inevitabil, vei gasi cauza.
 Poti verifica legea cauza-efect prin teste simple: daca te apropii prea mult de foc, o sa te arzi; daca tii in mana un cub de gheata, iti ingheata degetele. Poate este prea simplu! Dar aceasta lege importanta nu e cu nimic mai complicata. Orice ai face, reactiunea e la fel ca actiunea, tot asa cum efectul e totuna cu cauza si ceea ce recoltezi e totuna cu ce ai semanat. Omul isi complica deseori viata in fata simplitatii. Se indoieste, isi face griji si se simte derutat pentru a se regasi, in final, tot in punctul de plecare. Si, pe tot parcursul acestui drum, s-a confruntat cu o multime de lucruri neplacute pe care le-ar fi putut evita daca ar fi cautat de la inceput in el insusi. Raspunsul este intotdeauna acolo.
 Daca anumite situatii se repeta in mod regulat, fara sa poti intelege ce se intampla, accepta ideea ca aceasta recolta a fost semanata de tine, probabil chiar din frageda copilarie. Ai decis inca de atunci sa te ascunzi in tine insuti, iar astazi continui sa culegi aceleasi rezultate. Aceasta recolta se poate manifesta printr-o sanatate fragila, diferite boli, violenta etc. Tu nu-ti aduci aminte de aceste decizii pentru ca ele sunt practic intotdeauna luate in mod inconstient.
 Totusi, nu e nevoie sa te intorci atat de mult in timp pentru a incerca sa intelegi. Nici macar nu e nevoie sa incerci sa intelegi. Poti uita trecutul si sa incepi de azi o viata noua .
 Daca vrei, poti schimba efectul din viata ta schimband cauza chiar din aceasta clipa. Decizia iti apartine. Daca te hotarasti ca de acum inainte vrei sa culegi dragoste, poti incepe sa semeni cand si unde vrei. Nu te mai preocupa de trecut si de cauzele care s-au pus in miscare. Nu mai cauta sa afli care situatie a produs cutare sau cutare efect. O iei de la inceput. Uita trecutul; acestea nu sunt decat experiente pe care le-ai trait.
 Seamana ceea ce doresti sa culegi. Daca vrei sa traiesti in bogatie, incepe sa te gandesti la bogatie. Pretinde ca esti bogat si ca ai toti banii de care ai nevoie. Ce vei face acum? Vei merge sa mananci intr-un mic restaurant amarat sau vei prefera unul de prima clasa? Daca il alegi pe acesta din urma, asta trebuie sa faci! O sa-mi spui ca n-ai destui bani si ca, daca vei merge la restaurant, n-o sa mai ai cu ce plati chiria.
 Acum vezi cauza pe care ai pus-o in miscare prin aceste cuvinte? Ai spus ca vei avea bani sa-ti platesti chiria si chiar asta ti se va intampla. Trebuie sa te „programezi” incontinuu afirmand: „Sunt bogat; imi merg toate din plin; nu stiu de unde va veni aceasta bogatie, dar e toata numai pentru mine.”
 Nu e nevoie sa mergi pana la extreme. incepe cu mici realizari, stiind precis ce vrei sa culegi. Fii gata sa treci la actiune. E foarte important sa treci la actiune pentru a obtine reactiunea dorita. Daca ramai acasa si pastrezi totul in mintea ta, rezultatele vor veni foarte greu. Trebuie sa pui energie in ceea ce faci, trebuie sa te misti.
 Daca iti doresti o garderoba noua, arunca hainele pe care nu le mai vrei, pretextand ca faci loc in dulap pentru ceea ce vei cumpara. incepe, treptat, sa cauti lucrurile pe care le doresti intr-adevar. Fara indoiala, te gandesti: „Ar fi prea frumos sa fie adevarat; e aproape imposibil sa mi se intample asta”.
 Vezi care e cauza pusa in miscare? Fii constient de toate gandurile tale. Ce gandesti citind aceste ganduri? Crezi in ceea ce spun? Esti gata sa traiesti in acest fel sau mai ai inca indoieli? Daca te indoiesti, nu vei obtine niciodata ceea ce vrei.
 Daca vrei sa ai mai multi prieteni, sa fii in mijlocul oamenilor si sa ai o viata activa, incepe prin a intreprinde ceva in acest sens. Gaseste-ti prieteni; aproprie-ti oamenii, vorbeste cu trecatorii de pe strada, oriunde te-ai afla. Fa asta in fiecare zi. Astfel vei pune o noua cauza in miscare.
 Deci, incepi prin a vizualiza ceea ce vrei; apoi treci la actiune, incredintat ca vei obtine ceea ce vrei. Recolta nu e mereu instantanee; de aceea, perseverenta e un atribut indispensabil al fiintei umane.
 Legea cauza-efect exista pentru fiecare om. Ea te face sa culegi ceea ce ai semanat. Atunci, de ce sa cauti sa te razbuni sau sa pedepsesti pe cineva? Ne suparam, nu ne mai vorbim; ne imbufnam, ne simtim jigniti, ne infuriem, ne spunem prostii; vrem sa-l schimbam pe celalalt, sa-i aratam ca … etc. Asta inseamna: „Eu sunt Dumnezeu si tu nu esti; o sa-ti arat cum sa fii!”
 Daca tu esti Dumnezeu, celalalt este de asemenea Dumnezeu . Daca ti s-a facut o nedreptate, nu tu esti in masura sa pedepsesti. Omul nu are dreptul sa faca asta.
 Legea cauza-efect se va ocupa de cealalta persoana potrivit intentiilor pe care le are fata de tine . il va face sa culeaga ce a semanat. De aceea, e important sa ne ocupam numai de treburile noastre si sa invatam sa-i acceptam pe oameni asa cum sunt.
 Gandeste-te ca poti avea tot ce-ti doresti. Nu e nici o limita pentru ca tot ce exista pe Pamant a fost creat pentru fiecare dintre noi. Deci, scrie ce vrei sa culegi si treci la actiune inca de pe acum.
 in urmatoarele zile,incearca sa devii mai constient de atitudinile tale negative care te pot impiedica sa obtii ceea ce vrei. Transforma-le in ganduri pozitive. Iata afirmatia pe care trebuie sa o rostesti cat mai des posibil:
Incepand de acum,seman si culeg cu gandurile, cuvintele si actiunile mele, numai ce-mi este benefic.

Sursa:http://esoterism.ro/ro/culegi.php

miercuri, 2 decembrie 2015

Una palabra tropical



Una palabra tropical
de Valeriu Cercel

Eram la plajă, zi-nsorită,
Când pe nisip la Plșa Coco
Apare-un șnur pe-o cichită
Curgând ca fluviul Orinoco,
De-i zic lu' Gheorghe : ce bonită !
Lindisima mă face loco !...
Popo, creolă, sâni, croită
De învia și Santo Poco ;

A ridicat, el, pe sub bor,
Un ochi proptindu-se pe coate
azi-n soarele strălucitor
âintind Lolita pe la spate
Ce-și așeza tocmai de zor
azezlongul rupt că n-avea roate,
Zise cu of : nici în Obor
Nu-i marfă-așa de calitate !

Avea razon Horhe, da-n fine
Că-mi zice iar : nu ar fi rău,
Ca-n loc să stai așa pe vine
Mirando ca un nătărău,
Cum ești mai tânăr mult ca mine
Să-i bați un cui, două, că zău,
Ai face-o să se simtă bine,
Sau.dă-i măcar șezlongul tău.

Isabella de Castillia *Femei sangeroase



Isabella de Castillia (22 aprilie 1451-25 noiembrie 1504): În religia catolică a rămas cunoscută drept “slujitoare a Domnului”. Însă istoria o recunoaşte drept una dintre cele mai crude femei din istorie. Împreună cu soţul ei, Ferdinand al II-lea de Aragon, pun bazele Inchiziţiei spaniole, instituţie ecleziastică de departe cu mult mai crudă decât inchiziţia papală. Inchiziţia spaniolă şi-a concentrat acţiunile mai ales împotriva evreilor şi a musulmanilor. Aceştia erau torturaţi în cele mai cumplite moduri si în final ucişi. În anul 1492 aproximativ 20 000 de evrei au fost exilaţi. Bunurile lăsate in urmă erau împărţite între Coroană şi Biserică.
Sursa:http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/top-5-cele-mai-s-ngeroase-femei-evul-mediu#